top of page

 • Kevin Williamson Scream'in senaryosunu yazdığında tam anlamıyla 5 parasızmış. Telefon faturasını bile ödeyemeyecek durumdaymış (alın size ilham veren bir hikaye) Bu benim son şansım diyerek 3 günlüğüne bir odaya kapanmış ve filmin senaryosunu yazmış. (Bir an gaza gelmiştiniz değil mi? Ama biz bu yaratıcılıkla bir odaya 3 gün kapansak muhtemelen çıkaracağımız tek şey alışveriş listesi olur) Ardından senaryoyu bütün tanıdığı prodüktörlere göndermeye başlamış ama aslında tek bir şirketten Dimension filmden teklif almak istiyormuş. Onların dikkatini ise ancak son gün çekebilmiş (Dimension film o sıralar son derece vizyonel ve özgün yapımlara şans veriyor ve aldıkları her filmin başarısıyla bizzat ilgilenen ortaklara sahip bir firmaydı.)

 • Dimension Film ise filmi özellikle Wes Craven'ın yönetmesini istemiş. Ancak Wes artık korku filmi çekmek istemediği için bu teklifi başta reddetmiş. (yani bu bir kuşun uçmayı reddetmesiyle aynı şey benim gözümde) Wes'in fikrini değiştiren şey  Drew Barrymore'un da senaryo ile ilgilendiğini duyması ve 12 yaşında ki bir hayranının hadsizce laf sokması olmuş. olmuş.Çocuk  The Hill Have Eyes'ı kastederek "artık saçma sapan şeyler dışında gerçekten başka bir film yapmanın zamanı gelmedi mi?" diyerek üstada gaz vermiş. Ardından Craven ekibe katılmış.

 • Katilin kullandığı maskenin seçimi çok uzun bir süre almış. Bir çok maske eskizi yapılmasına karşın hiç biri katilin özünü yansıtamamış. Sonunda çekimlerin yapılabilmesi için uygun ev arayan film çalışanlarından biri Ghost Face maskesini, yaşlı bir kadının evinde, torununun odasında bulmuş. Hemen Craven'a göstermiş ekip olarak maskenin "her yerde bulunabilen, ucuz ve basit bir maske olması" fikri tüm ekibe çok cazip gelmiş.Böylece katil "tanıdığımız herhangi biri olabilir" imajına bürünmüş.

 • Gerçekten de Ghost Face  diğer teen-slasher film katillerine göre daha bizden biri. Sakar, alt edilebilir ve kendi hırsları var. Kısaca katilin mottosu "ben herkesim ve hepinizin içindeyim" Daha sonra maskenin kendini daha fazla göstermesi için için siyah parıltılı bir kostüm giydirmişler. Maske Edward Munch'ın ünlü Çığlık tablosundan esinlenilmiştir. (Acaba Kaplumbağa Terbiyecisinden esinlenseler nasıl bir maske çıkardı...)

 • Barrymore aslında Sidney Prescott rolü için seçmelere girmiş. Ancak Casey rolünü oynamak ve filmin ilk 15 dakikasında ölmek için çok ısrar etmiş. Böylece seyirciye bir şok etkisi yaratmak ve "bu filmde her an her şey olabilir bir Hollywood starı dahi olsanız" mesajı verilmiş (ki o zamanlar Barrymore'un Barrymore olduğu zamanlardı...-Bu da ne demekse-) bütün ekip bu fikir karşısında çok heyecanlansa da Craven seyircinin onu affetmeyeceği gibi bir korkuya kapılmış ama sonunda riski almaya karar vermişler ve ortaya eşi benzeri olmayan bir açılış sahnesi çıkmış.

 • Barrymore ilk sahnede ölse de, ticari kaygılardan dolayı filmin afişinde en öne koyulmuş. (Gerçekten gören 10 devam filmi çekilecek, hepsinde de bu oynayacak sanır)

 • Filmin senaristi Williamson, Sidney rolü için Molly Ringwald'ı çok istemiş (Breakfast Clup'tan hatırlayanlar olacaktır.Kendisi 80lede çok büyük bir teen idol'dı) Ancak Ribgwald rolü "27 yaşında bir lise öğrencisini" canlandırmayacağı için reddetmiş.(Oysa biz de bırak 27'yi 40 yaşında olmak bile Çılgın Bediş'i canlandıran Yonca Evcimik'i durduramamıştı. Sezonlarca süren dizide implant dişleriyle etrafta koşuşturup durmuştu.)

 • Sidney Prescott rolü için seçmelere giren adaylar ise şöyle: Melissa Joan Hart, Brittany Murphy(rahmetli), Alicia Witt, Melanie Lynskey ve Melinda Clarke 

 • Film çekimlerinde Drew Barrymore'un hayvan sevgisini bilen Wes Craven, Barrymore'u sürekli korkmuş ve ağlak bi ifadeyle tutmak için gerçekte yaşanmış hayvan eziyeti konulu hikayeler anlatmış.

 • Katilin Casey'i kovalarken cama yapıştığı ve Casey'nin telefonu katilin suratına gömdüğü bir sahne var o sahnede kostümü giyen Wes Craven ve suratına gerçekten telefonu yiyen de yine o olmuş.

 • Wes Craven çektiği filmlerde kenarda köşede görünmeyi seven bir yönetmen. (Mahallede maç yaparken, "top benim. Beni de oynatacaksınız" diyen çocuk) Burada da okulda tek bir sahnede görünen Freddy adında bir hademeyi oynamıştır.(Tahmin edeceğiniz üzere üzerinde Freddy Krueger'ın mavi-yeşil kazağı vardır) -gerçi niye böyle bir şey tahmin edesiniz değil mi?-

 • Casey katille telefonda "film tahmin etmece" oynarken Elm Sokağında Kabus filminin ilkinden sonra boka sardığını söyler (bildiğiniz üzere o filmin de fikir babası ve yönetmeni Craven'dır, yani filmde herkes ve her şeyle komple dalga geçmektedir)

 • Filmin ilk başında yer alan ve Casey'nin film izlemek için patlattığı mısır "saat gibi" davranmaktadır. Olaylar kızıştıkça mısır daha çok patlamakta sonunda tamamen yanmaktadır.

 • Filmde katili seslendiren Roger Jackson ile oyuncular asla yüz yüze gelmemişler. Craven bunun oyuncuları "daha fazla havaya sokacağı"nı düşündüğünden katili seslendiren Roger'ın gerçek ismini bile oyunculara söylememiştir. Böylece oyuncular gerçekten de  yüzünü hiç görmedikleri bir adamla konuşup durmuşlardır.

 • Sidney'nin en yakın arkadaşı Tatum'ın (Rose McGowan) evinin olduğu sokakta  Alfred Hitchcock'un Shadow of a Doubt'ı ve Casey'nin evinin yanındaki evde ise Stephen King'in Cujo'su çekilmiş.

 • Rose McGowan kendi karakterinin ölüm sahnesiyle gerçekten genelde bahçeli evlerde olan ve köpeklerin eve giriş çıkışını sağlayan, küçük köpek kapılarından içeri sığabildiğini keşfetmiş (acaba bu keşfini hayatında nerelerde kullandı merak içindeyim.)

 • David Arquette, Dewey rolünü oynamak için Billy rolünü geri çevirmiş.(Tam köylü kurnazı, böylece serinin diğer filmlerinde de kendine rol buldu)

 • Matthew Lillard, Stu rolünü tamamen şans eseri, o sırada başka bir filmde çalışan kız arkadaşını ziyarete geldiğinde, kapmıştır. Cast direktörlerinden biri Lillard'ı görmüş ve hemen bir deneme çekimi istemiştir.

 • Sidney'nin, Stu'nun kafasına TV geçirdiği sahnede Stu'nun "sana karşı hep bir şeyler hissettim" repliği ve Sidney'nin verdiği "ancak rüyalarında" karşılığı doğaçlamadır.

 • Filmin sonunda Billy'nin Stu'ya telefonla vurması ile Stu'nun verdiği tepki yine doğaçlama olmuş ve  Lillard can acısıyla "Bana telefonla vurdun hıyar!" diye bağırmıştır.

 • Sidney'nin Billy'e şemsiye ile saldırdığı sahnede Skeet Ulrich gerçekten yaralanmış ve filmden sonra ameliyat girmiştir.

 • Özel efekt artistleri 50 galon sahte kan kullanmıştır.

 • Scream bir film olduğunu çok farkında olan bir filmdi. "Ne demek bu?" şimdi diyeceksiniz ama izlediğinizde anlayacağınız. Örnek vermek gerekirse; Filmin geek tipi Randy Meeks'in (Jamie Kennedy) bir sahnesi var.Bu sahnede Meeks bu tip korku filmlerinde (ve o an yaşadıkları sanal gerçeklikte) hayatta kalmanın kurallarını anlatıyor

*Sex yaparsanız hayatta kalamazsınız

*İçki içip uyuşturucu kullanırsanız hayatta kalamazsınız

*"Hemen gelicem" ya da "orada biri mi var?" derseniz de hayatta kalamazsınız.

 • Film dünya çapında $173,046,663 hasılat yapmıştır.

 • Böylece Craven üç 10 yıla da damgasını vuran ve teen slasher genresini bambaşka boyutlara taşımayı başaran bir yönetmen haline gelmiştir. 
     *70'li yıllarda The Last House on the Left
     *80'lerde A Nightmare on Elm Street

          *90'lar da ise Scream!

Uyarı: Filmle ilgili Juicy Details'lara geçmeden önce filmi izlediğinizden emin olun. Çünkü spoiler içerebilir.(ki içereceğine garanti verebilirim)

Scream Juicy Details

bottom of page