top of page
capa_the_craft

THE CRAFT

90'lar, ufak büyülerle artan özgüvenle ters orantılı kısalan lise etekleri ve cat-fight! İşte size The Craft!

Öncelikle film 96 yapımı yani, tuvalet kağıdının bile bilgisayar efektiyle yapıldığı filmleri izlemeye alışkın bir nesilden geliyorsanız suratınızdaki küstah ifadeyi bir kenara koyup, filmi öyle izleyin.

Filmin Konusu:​ Sarah (Robin Tunney) yeni bir okula transfer olmuş ve çevreye uyum sağlamaya çalışan ufak bir cadıdır. Lakin cadı olduğunun henüz farkında olmayan Sarah ufak tefek tesadüfi olaylar dışında güçlerinden bihaberdir. Okulun outcast'i olan Nancy (Firuza Bulk), Bonnie (Neve Campbell-"Hello Sidney") ve Rachelle (Rachel True) ise kendi çaplarında cadıcılık oynayan tipik kaotik ergenlerdir.

Her şey Sarah'ın gelmesiyle değişir. Sarah "doğuştan cadı" olduğundan adeta diğerlerinin aradığı kandır. Çok kısa zamanda konsey kurulur. Peki 17 yaşında büyü yapabildiğini fark eden her genç kız gibi güçlerini dünya barışını sağlamak için mi kullanırlar?

Tabi ki HAYIR!

Güçlerini hemen fiziksel görünümlerini iyileştirip, okulda aralarında düşmanlık olan diğer ergenleri cezalandırmak için kullanırlar.

Her biri farklı bir şey diler.

Filmin lokomotifi Nancy'nin daha beyaz dişler dilediğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. O Manon'un tüm gücünü diliyor!

(Manon grubumuzun tapındığı doğaüstü güç, bir anlamda doğanın ta kendisi. Filmde Nancy, Manon'u şöyle tarif ediyor: "If God and the Devil were playing football, Manon would be the stadium that they played on. It would be the sun that shone down on them.")

Filmin ilerleyen bölümlerinde Sarah bir şeylerin ters gittiğini fark eder. Gruptan ayrılmaya karar verince de 3 küçük cadımız Sarah'ın peşine düşer.

Filmin konusu bu şekilde. Ama bitirmeden önce Fairuza Balk'ın oyunculuğu üzerine bir iki söz söylememiz lazım. Filmin başrol oyuncusu olarak Robin Tunney seçilmiş, (dilek dileme sahnesinde keşke daha iyi bi kariyer dileseydi) ama başrolün Fairuza olduğunu daha onu gördüğünüz an zaten siz de anlayacaksınız. Bulunduğu her sahneyi domine etmekte, kendisi dışında kalan herkesi silikleştirmekte. Hakkı verilmemiş oyunculardan diye düşünüyorum.

Hatunun yüzündeki her bir mimik ayrı ayrı isyan ediyor. Tamamen delirdiği sahnelerde gerçekten her bir mimiğine ayrı ayrı oscar verebilirsiniz.

Neden İzlenmeli:

  • Fairuza Balk'ın aşmış oyunculuğu.

  • Film bir klasik. Çekildikten sonra 8 sezon süren "Charmed" dizisine ilham olmuş.

Film hakkında daha fazla "Juicy Details" için sizi şöyle alalım:

IMDB Puanı: 6.4

Site Puanı: 7 Tombstone

#RobinTunney #FiruzaBulk #NeveCampbell #RachelTrue #Manon

Son Yazılar
bottom of page