top of page
capa_the_craft

Sinister

Filmin kötü adamı kabuslarımızdan ziyade, Akmar pasajından fırlamış gibi dursa da görüntünün yanıltıcı olduğunu instagram datelerimizden biliyoruz o yüzden Korkmaya hazır olun!

Filmin Konusu: Ellison (Ethan Hawke), yazar blokajına girmiş bir roman yazarıdır. "Kentucky Blood" adını verdiği ve gerçek bir cinayeti aydınlattığı romanı, zamanında çok fazla ses getirmiş ve sonrasında onu büyük bir boşluğa sürüklemiştir. Tekrar eski günlerine dönmek için yeni bir cinayet romanı yazmak istemektedir. Peki bunu yapmak için bir ailenin asılarak öldürüldüğü ufak bir kasabadan daha ilham verici neresi olabilir?

İşte Ellison da, kaşınan herkes gibi, tam olarak böyle düşünür.

Eşi (Juliet Rylance), özellikle bu konularda çok titizdir, (insan işte kimi temizliğe, düzene vs. takıktır, kimi de birilerinin öldürüldüğü evlerde yaşamak istemez!) Ellison'ın bu tarz olaylara meraklı olduğunu bildiği için yeni romanına konu olan evin yakınlarında olmadıklarına dair Ellison'dan garanti alır. (Ellison "yakınlarında değiliz" diyerek senaryoya biraz şark kurnazlığı serpiştirir. Çünkü yakınlarında değil evin ta kendisine taşınmışlardır).

Şimdi Amerikalıların çatı katlı ve bodrumlu evlere meraklı olduğunu herkes bilir. Ama şaşmayan bir kural vardır ki eğer dışarıdan normal görünen bu tarz bir ev, kelepir fiyata gidiyorsa, ya çatı katında ya da bodrum katında bir haltlar yaşanmıştır. Yoksa neden indirimde olsun, değil mi? İşte bunu biz düşünürken karısı düşünememiş ve Ellison'a inanmıştır. Kısaca başına geleni hak etmiştir. (sorry guurrl)

Böylece obsesif Ellison, histerik eşi, uyurgezer 10 yaşlarındaki oğlu ve "kesin başına kötü bir şeyler gelecek" saç rengine sahip küçük kızları eve taşınır. Ve Bughuul'un kucağına düşerler.

Çatıdaki Filmler

Ellison'ın eve yerleşirken çatı katında bulduğu ve son derece masumane isimlerle bir kutunun içine koyulmuş filmlerdir. Bu filmlerde kısaca; Bir ailenin, bir günlük hayatından kesitlere yer verilmektedir. Aileler balık tutmakta, havuzda yüzmekte, kısaca beraber zaman geçirmektedir. Filmlerin ilerleyen kısımlarında ise bu ailelerin vahşice öldürülüşleri gösterilmektedir. Aile fertlerinden sadece 1 çocuk her seferinde kurtulmakta; o da kayıp olarak listelenmektedir. (Katilin kaçırdığından şüphelenilir)

Filmlerin isimleri:

 • Pool Party (1966),

 • BBQ (1979), (Çalan müzik özellikle korkutucu)

 • Lawn Work (1986), (Çığlık atmanız garanti)

 • Sleepy Time (1998),

 • Family Hanging Out (2011),

 • House Painting (2012).

Ellison bu filmlerin birbiriyle bağlantılı olduğunu anlar ve olayı çözmek için kolları sıvar. Bu aynı zamanda yeni romanının da konusu olacaktır. Ama gözden kaçırdığı bir şey vardır: aslında kendi filminin içinde olduğunu çok geç fark edecektir.

Neden İzlenmeli:

 • Film çarpıcı bir açılış sahnesiyle başlamakta.

 • Oyunculuklar gerçekten tatmin edici.

 • Filmin içinde gösterilen mini filmler, tansiyonu çıkartırken her seferinde çatıyı biraz daha yükseltmekte ve bir sonraki filmde neyle karşılaşacağınızı merak ediyorsunuz.

 • Filmin müzikleri çok başarılı seçilmiş. İnanılmaz bir gerginlik yaratıyor, hatta bir an önce bitsin istiyorsunuz.

 • Yönetmenler harika iş çıkarmış. Yönetmen, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni vs. sıradan bir diyaloğu bile o kadar gergin bir havada size veriyorlar ki adam "bir bardak su alabilir miyim?" dese çığlık atıp "Allahım su istiyor" diye battaniyenin altına saklanıyorsunuz.

 • Ve şaşırtıcı, beklenmedik bir son.

Açılış Sahnesi:

IMDB Puanı: 6.8

Site Puanı: 7 Tombstone

#Sinister #EthanHawke #JulietRylance #Periliev #Bughuul

Son Yazılar
bottom of page