top of page
capa_the_craft

The Amityville Horror

Bu tarz filmlerden sonra 1+1'de oturmak o kadar da kötü gelmiyor, en azından tek bakışta tüm evi görüyorsun.

Filmin Konusu: Klasik bir Amerikan ailesi yine (daha önce içinde cinayet işlendiği için) fiyatı düşen bir ev satın alırlar ve olaylar çirkinleşir.

Filmde 0 yağ oranlı babalık rolünde; Ryan Reynolds'ı (George Lutz) görüyoruz. Anne rolünde ise dünyalar çirkini at dişi implantlarıyla (ödemesini havuç ve kesme şeker olarak almış olması muhtemel) Melissa George (Kathy Lutz) karşımızda. Kendisi 3 çocuğuyla Ryan'ı kafalamış ve daha da ileri giderek tüm birikimlerini bir eve bağlatmayı başarmıştır. Ki böylece evde işler sarpa sararsa gidecek bir yerleri olmasın. (well done Kathy, well done...)

Filmi incelemeye başlamadan önce filmin gerçek bir hikayeden alındığı söylentisini ve daha önce bir kere daha çekildiğini belirtelim (1979), yani bizim inceleyeceğimiz film bir re-make (2005)

Film bir ailenin katledilmesiyle başlıyor. Bu sahnede filmin ilk ipucunu da almış oluyoruz. (Aileyi katleden kişi yine aileden biri). 1 yıl sonra (muhtemelen ne haber izleyen ne de gazete okuyan bir aile olduklarından) Lutz Ailesi eve taşınır. Son derece sevgi dolu olan George evde zaman geçirdikçe tuhaflaşmaya, hem eşine hem de çocuklara kötü davranmaya başlar. (Burnunuza gelen koku sizden kaynaklanmıyor. O gelen koku The Shining'in kokusu. Film The Shining'den bayağı bir etkilenmiş.)

3 çocuğu olan Lutz ailesindeki çocuklar da kendi çaplarında evde ufak korkutucu şeyler deneyimlemekte gecikmezler. Evin küçük kızı, bu tarz filmlerde her zaman olduğu gibi, evde öldürülen en küçük çocukla hemen arkadaş olur. Böcek görse çığlık atmaktan bayılan küçük kızların kafasında kocaman bir kurşun deliği olan ölü çocuklarla hemen arkadaş olması beni her zaman kendine hayran bırakmıştır...

Günler ilerledikçe George iyice delirmekte, çocuklar zıvanadan çıkmakta, Kathy ise alternatif bir dişçi aramaktadır. Şaka tabii ki kadıncağız ailesini kurtarmaya çalışmaktadır. Kasabanın rahibinden yardım ister. Rahip bir önceki ailenin hikayesini bildiği için yardım etmeyi kabul eder ama ilk yaşadığı paranormal olayda Kathy'i bir kenara itip yarış atı gibi topuklayarak bir daha arkasına bakmadan kaçar. Böylece dine ve din adamlarına duyduğumuz güveni iyice perçinler...

Sonrasında Kathy olayı kendi başına çözmek zorunda olduğunu anlar ve kolları sıvar...

Neden İzlenmeli:

  • Çekilen ilk "Perili ev" örneklerinden biri olan 79 yapımı filmin daha elle tutulur hali. Çok korkutucu olmasa da ilk orijinal senaryolardan biri olması.

  • Sixpackleriyle mental-breakdown yaşayan Ryan Reynolds'ı komedi dışında bir şeylerde oynarken görmek için.

  • Filmin gerçek bir hikayeden uyarlanması.

  • Filmde oynayan kızın büyüyünce Chloë Grace Moretz olucak olması :,)

  • Dünyalar saçması bebek bakıcısı karakteri için (tek nefes otla kafa olup, evde bakıcılığını yaptığı 14 yaşındaki çocuğu baştan çıkarmaya çalışıp, kafasında kurşun deliği olan hayalet bir çocuğun kafasına parmağını sokup delirmesi? WTF?)

IMDB Puanı: 6

Site Puanı: 5 Tombstone

#TheAmityvilleHorror #RyanReynolds #MelissaGeorge #Periliev

Son Yazılar
bottom of page