top of page
capa_the_craft

Hostel 1-2-3


Serinin Ortak Konusu: Amerikalı gençlerin, cinsel açlığın Afrikası olan Ortadoğu ülkelerinden birinde yaşıyorlarmış gibi sex ve uyuşturucu bulmak için Avrupa'ya geliş ve fileto oluşlarının hikayesi. (Yani külliyatınızda elmalı pastaya hallendiğiniz bir film bile var hala neyin açlığı bu?)

Yönetmenimiz Eli Roth, ki kendisini Cabin Fever, The Green Inferno, Grindhouse gibi, kol bacak ve böbreklerin göçmen kuşlar gibi havalarda uçtuğu filmlerden tanıyorsunuz. Yani aradığınız bol kanlı ve absürd sahnelerse doğru ellerdesiniz.

Hostel 1

Serinin ilk filminde; hormonlarıyla yer yön bulan 3 gencin, Hollanda'da başladıkları Avrupa turlarına Slovakya'yı da dahil etmeleri konusunda ikna eden kızları izleyerek belalarını bulmalarını izleyeceğiz. (tahmin edeceğiniz üzere kızlarla kaldıkları Hostel'de tanışıyorlar)

Doğu Avrupa'nın tekinsiz ortamında, sadece çok zenginlere hizmet veren özel bir kulüp vardır. Bu kulüp çok özel bir sebeple kurulmuştur. Kuruluş sebebi; Artık hayatta her şeyi denemiş ve zevk almak için farklı şeyler arayan zengin müşterilerine farklı bir tecrübe sunmaktır. Cebinizdeki paraya göre istediğiniz aletleri ve yöntemleri kullanarak-sıkı durun!- cinayet işleme keyfi! Üstelik sonrasında sizi kovalayıp, yakalayacak bir kanuni güç de yok. Çünkü onlar her şeyi sizin adınıza düşünüyorlar. Size sadece öldürmek istediğiniz kurbanınızı seçmek kalıyor.

Hostel 2

Serinin ikinci filmi yine Eli Roth imzalı. Bu sefer 3 genç erkek yerine 3 genç üniversiteli kızımız var. Film ilk filimin devamı bir sahne ile başlıyor. Ardından kuşbaşı olması için seçilen yeni yüzlerimizi görüyoruz. Kızlarımızın yolları yine benzer sebeplerle, bir şekilde Slovakya'ya düşüyor. Ve 1. filmde olan olayların benzeri ancak bu sefer biraz daha kanlısı yaşanıyor. (Çünkü bu bir devam filmi ve devam filmleri her zaman daha kanlı olur)

İkinci filmde biraz daha "kulüp"ün içine giriyor ve onları tanıyoruz. Müşterilerine nasıl ulaştıklarını ve müşterilerin kurbanlarını nasıl seçtiklerini vs görüyoruz. Eğer sürpriz tanımınız en yakın arkadaşınızın sizi öğle yemeğine götürmesiyse tebrikler; hem fakir hem vizyonsuzsunuz.

Ama sürpriz tanımınız en yakın arkadaşınızın size dilediğinizce öldürmeniz için birini "ısmarlaması" ise tebrikler doğru filmdesiniz! (Hayır eski sevgilinizi değil hemen eğlenceye kişisel hınçlarınızı karıştırmayın!)

Film çok iyi yorumlar almasa da filmde çok güzel ters köşeler var. Kuzu gibi insanların içinde nasıl birer kurt yattığını şaşırarak izliyorsunuz.

Hostel 3 Serinin en zayıf halkası diyebiliriz. Eli Roth Adıyamanlı çiğ köfteci kurnazlığıyla filmin isim hakkını satıp ortadan kaybolmuş. Yani ne senaryo ne de yönetmen koltuğunda. Bu da haliyle filme feci bir şekilde yansımış. Aynı hikaye, sürekli ters köşe yapmaya çalışan bir film. (Ki ilk sahnesinde gerçekten şaşırıyorsunuz) Lakin seriye hiçbir şey katmamış başarısız bir devam filmi.

Neden İzlenmeli

  • İlk iki film korku filmlerinden Gore ve Gore'un da bir alt-türü olan "Torture Porn"un çok iyi bir örneği.

  • Eli Roth, ne yapabileceğini ve seyircisinin ne görmek istediğini çok iyi bilen bir yönetmen.

  • Arkadaş ortamında hava atmak için güzel detaylar gizli içinde;

  • Filmde Eli Roth'un hayranı ve ilham perilerinden biri olan ve Gore'un uzakdoğu temsilcisi diyebileceğimiz yönetmen Takashi Miik' de ufak bir sahnede görünmektedir.

  • 2. filmde ise konuk oyuncu olarak yine Takashi Miik gibi 15 saniyeliğine Cannibal Holocaust filminin efsane yönetmeni Ruggero Deodato karşımıza çıkıyor. C. Holocauts döneminde fazlasıyla eleştirilmiş, yasaklanmış hatta oyuncularının gerçekten öldürüldüğü iddiasıyla Deodato'ya dava açılmıştır. Burada da Deodato'nun efsane filmine gönderme yapılarak Deodato'yu satın aldığı kurbanını ufak parçalar halinde canlı canlı yerken görüyoruz.

  • Yine 2. filmde karşımıza çıkan bir başka göndermede tarihe "Kanlı Kontes" olarak geçen Elizabeth Bathory göndermesidir. Hikayeye göre Bathory 600'den fazla genç kadını gençlik uğruna öldürmüştür. Bakire kanının gençliğin sırrı olduğuna kendini inandıran Bathory bu kızların kanlarıyla banyo yapıp -ki filmde tam olarak bu sahne işlenmektedir- kanlarının bir kısmını da içmiştir. Saltanatı idam edilmesiyle sonlanmıştır.

IMDB Puanları Hostel Part 1: 5.9

Hostel Part 2: 5.5

Hostel part 3: 4.6

Site Puanı: 6 Tombstone (Ortalama)

#Hostel #TakashiMiik #CannibalHolocaust #Gore #EliRoth

Son Yazılar
bottom of page