top of page
capa_the_craft

The Hills Have Eyes

"1945-1962 yılları arasında Birleşik Devletler 331 nükleer deneme gerçekleştirmiştir.

Hükümet bugün, hala radyoaktif serpintilerin yarattığı genetik bozuklukları reddetmektedir."

Filmin konusu: Çernobil faciasının Karadeniz çayı ve fındığına zarar vermediğini ispat için kameralar karşısında çay içen eski ANAP bakanının kanser olup ölmesini anlatıyor...

Şaka şaka o kadar korkunç değil film.

Orjinali 1977 yılında Wes Craven tarafından çekilen filmin bir de 2006'da Alexandre Aja (Haute Tension) tarafından çekilen bir versiyonu mevcuttur ki bu yazıda daha çok onu işleyeceğiz.

Film hakkında yapılan kötü yorumlar hevesinizi kırmasın. Film "korku filmi severler" için yapılmış bir film.

Bunun anlamı ne? Bol plastik makyaj ve "kurbanımı en yaratıcı şekilde nasıl öldürebilirim?" filmlerinden. Amaç tansiyonu yüksek ve bol radyoaktif ucube dolu bir film izlemekse doğru adrestesiniz.

Konusu: Klasik bir Amerikan ailesinin yaptıkları road trip sırasında bir grup radyoaktif çirkin yamyamın eline düşmesini anlatıyor.

Ailemiz; 7 insan ve Beauty&Beast isimlerini verdikleri 2 kurt köpeğinden oluşan 9 kişilik bir aile. (yani bol bol potansiyel kurbanımız mevcut)

Carterlar bilmem kaçıncı evlilik yıl dönümlerini kutlamak için tüm çocuklarını da alarak karavanlarıyla yola çıkarlar. Benzin almak için ıssız bir yerin ortasında dururlar. Benzin istasyonundaki creep, bunları "kestirme" diyerek, zamanında madencilikle uğraşan ancak ABD Hükümeti'nin nükleer deneyler yapmaya karar verdiği ve bu deneyler sonucunda bir hayli genetikleri bozularak geleni geçeni yiyen yamyamlara dönüşen bir sürünün içine yönlendirir. (tabii ki kendince çıkarları vardır)

Ailemiz yeni yolda ilerlerken tekerleri patlar ve bir kayaya toslarlar (tekerleri patlatılmıştır). Ardından önce ailemiz birer birer yamyamlara yem olmaya, sonra da yamyamlar ailemize birer birer yem olmaya başlar. Aşiret kavgası gibi.

Neden İzlenmeli?

Michael Berryman
  • Karakterlerin seyirciye sevdirilmesi için uygun bir zaman geçiyor. Bu anlamda filmin senaryosu başarılı. Karakterlerle zaman geçirip onları tanımaya fırsat buluyoruz. Bu da karakterlerimizin kafası bacağı koptuğunda haliyle bizleri üzüyor. (genelde böyle kalabalık katliam filmlerinde karakterlerin seyirciye tanıtılması için yeterli zaman verilmez. Kimin öldüğünü son 2-3 kişi kalana kadar pek anlamazsınız)

  • 77 yılında çekilen ilk versiyonu filmin 2006 yılı versiyonuyla karşılaştırıldığında sıkıcı sayılabilir. Ama gösterime girdiği o yıllarda "bir bebeğin leziz bir akşam yemeği olması" fikri ve çiğ köfte kılıklı bir ucubenin bir kadına tecavüz etmesi çok kolay hazmedilebilir fikirler değildi. Bu anlamda tabu yıkan bir filmdir.

  • İlk filmde doğuştan mutant görünümlü efsane eleman Michael Berryman 2006 versiyonunda ise 2. sınıf korku filmlerinin vazgeçilmezi Billy Drago oynuyor.

  • Wes Craven'ın bu filmi yapmasına esin kaynağı olan mite kısaca değinelim:

Sawney Bean Efsanesi

Efsaneye göre; Alexander "Sawney" Bean İskoçya'da yaşamıştır. Kendisi kadar vahşi bir kadınla şehri terk ederek bir mağaraya yerleşir. Bu mağarada yaşarken, hepsi ensest ilişkiden olmuş, 8 erkek, 6 kız çocuğu ve 32 torundan oluşan 48 kişilik bir klana sahip olur.

Şimdi hikayenin en can alıcı yerine geldik. Beanler aynı zamanda yamyamdır. Mağaralarının civarından geçerek, şehre gitmeye çalışan talihsiz yolcuları öldürüp, yiyerek beslenmektedirler. Bu olay fark edilene kadar Beanler'in 1000'e yakın kişiyi öldürdüğü düşünülmektedir.

Bir gece ellerinden kaçırdıkları bir kurbanlarıyla olay anlaşılır. O dönemin kralı hemen 400 kişilik küçük bir ordu ile Beanler'in mağarasını basar ve onları canlı bir şekilde ele geçirir. Ardından erkeklerin el ve ayaklarını kırıp cinsel organlarını keserek onları ölüme terk eder. Kadın ve çocukları ise kazığa oturtup, canlı canlı yakar.

Bu hikayeyi de duyduktan sonra hala bu filmi izlemeyecekseniz yollarımız burada ayrılmalı bence...

Bonus: Filmi dikkatli bir şekilde izlerseniz konuk oyuncu olarak Gönül Yazar'ı da görebilirsiniz.

IMDB Puanı: 6.4

Site Puanı: 7 Tombstone

#WesCraven #AlexandreAja #HauteTension #TheHillsHaveEyes #MichaelBerryman #BillyDrago #Sawney #yamyamlık #nükleer

Son Yazılar
bottom of page