top of page
capa_the_craft

Baskın Karabasan


Bu sitede bir Türk korku filmi inceleyeceğimi hiç düşünmezdim. Ama ülkede, çekilen komedi filmleri dışında, "korkunç" filmler de çekilebiliyormuş. Film Can Evrenol'un aynı adlı kısa filminin uzun metraj halidir.

Filmin Konusu: Gece devriyesindeki 5 polisin sakin bir geceden, gelen bir destek çağrısına uyarak harabe haldeki bir Osmanlı karakoluna gidişi ile farklı ve dehşet dolu bir gerçekliğe geçişlerinin hikayesi.

Filmi incelemeden dilerseniz Türkiye'de neden "cin" korku filmleri dışında korku filmi çekilemiyor önce o konuda biraz konuşalım

Bunun bir çok nedeni var aslında; Bir çoğu sosyo-ekonomik şartlar ve kültürel kodlarımızdan kaynaklanıyor.

Şimdi kalkıp Üsküdar'da eski ve terk edilmiş lanetli bir köşkte bir grup gencin nasıl öldürüldüğünü anlattığım bir film çeksem hanginiz inanır? Bizde terk edilmiş köşk olmaz. O köşkler çoktan kebapçı ya da nargileci yapılmıştır. Bizde yerleşim belirli bir çevrede olur. Amerikan korku filmlerinde olduğu gibi en yakın komşunuz fersah fersah ötede oturmaz, tam tersine komşunuzun üzüntüsü sizin, mutluluğu sizin, hatta geçirdiği sinir krizleri bile sizindir.Neden? çok düşünceli olduğunuz için mi? Hayır! Çünkü duvarlar çok ince! Kısaca hayatlarımız bu tarz bir film çekmek için fazla komünal.

Peki Can Evrenol bu problemi nasıl berteraf etmiş? Kimsenin itiraz edemeyeceği zekice bir çözüm bulmuş. İstanbul'un dışında "Terk edilmiş bir Osmanlı Karakolu" . (gerçekten öyle mi bilmiyorum ama katiyen yadırgamadım mesela ) Mekan sinematografik olarak gerçekten etkileyici durmakta.Yani seçim çok başarılı

Neden korku filmi yapamıyoruza devam edersek;

Zombi filmlerine bakalım. Bunun için fazla ahiret inancımız var. Zombi filmler batının ölüme bulduğu bir çare bir yandan da kapitalizme bir eleştiridir.Bizde henüz eleştirecek bir kapital yok. Bununla beraber Vampir filmleri de aristokrasi ve halkın çekişmesidir. (Bram Stoker)Biz de aristokrasi de yok. Kısaca batı kodlu korku filmlerini çekmek bizim çok harcımız değil. Bununla beraber korkunç bir "cin filmi" furyası var ki artık gerçekten yeni bir şey getirmeyen tek bir adım öteye geçemeyen bir tür olarak, bol pudralı suratı ve siyah göz kalemiyle köşede oturup bana bakıyor...

Evrenol'un filminde ki "yaratıklar" nedir peki dersek yoruma açık. "Tarikat" ve başlarındaki "Father" böyle (cin dünyası) bir dünyaya mı ait yoksa başka bir şey mi belli değil: Orası sizin hayal gücünüze kalmış (olayı biraz da ilginç yapan zaten bu belirsizlik)

Filme geçmeden (asla geçemeyeceğim sanırım) biraz senaryo ve yönetmenlikten bahsedelim. Senaryoda açıklar mutlaka var ama yazılan dialoglar ister beğenin ister beğenmeyin çok gerçekti. Hatta "Türk Polisini nasıl böyle gösterir?" diyerek dava açmaya yeltenenler olduğuna bile bahse girerim. Ama ülkedeki konuşma tarzı bu üzgünüm ve anlatılanlar da gerçek.

Yapılan seyirci eleştirilerinin büyük çoğunluğu filmin dilinin çok küfürlü ve ağır olduğu yönünde. Biz de şöyle bir gerçek var Küfür bir komedi filimin içinde geçiyorsa uygundur ama bir dram ya da başka bir türde geçiyorsa anında uygunsuz oluveriyor.Çünkü bir anda "gerçek" oluyor.

Ben yönetmenin çekim açıları, kullandığı renkler "cemaat"e giydirilen kostümler vs (filmdeki yaratıklar diyelim) ile tam bir 90'lar korku filmi fanatiği olduğunu düşünmüştüm hatta kafamda kesin en sevdiği yönetmenler Rob Zombie ve (filmdeki yaratıkların freakish görüntüleri) Wes Craven vs olabilir diye düşünmüştüm. (rüya sahneleri ve geçişleri vs çok Nightmare on Elm Street havasındaydı). Ama bilin bakalım ne oldu? DEĞİLLERMİŞ. Olsun ziyanı yok film bana bu tadı verdi =D Bu arada filmdeki "tarikat" oluşturulurken Rob Zombie'den değil ama Hellraiser'ın korkunç deforme canavarları Cenobites'lardan etkilenilmiş. Zaten Evrenol'un da en sevdiği filmler arasındaymış.

Oyunculuklara gelelim. Yavuz rolündeki Muharrem Bayrak ve "Father " rolündeki Mehmet Cerrahoğlu muazzam başarılılardı. Özellikle Yavuz karakterinden o kadar nefret ediyorsunuz ki başına bir şey gelsin diye 4 gözle bekliyorsunuz. Ben Mehmet Cerrahoğlu'nu ilk kez bu filmde gördüm. Yüzünde plastik makyaj var zannettim ilk başta ama sonra araştırınca onun da Michael Berryman gibi doğuştan sinematografik bir yüze sahip olduğunu anladım. Bu bilgiyle filmi izlerseniz garanti veriyorum daha çok keyif alacaksınız.

Kısacası film izlediğim en özgün Türk Korku filmiydi. Seyircinin hayal gücüne bağlı sonlardan, iyi müziklerden hoşlanıyor ve farklı bir film izlemek istiyorsanız mutlaka öneririm.

Neden İzlenmeli

  • Diğer Türk Korku Filmleri arasında farklı bir yerde duruyor

  • Evrenol tanışmak isteyeceğiniz ve gelecek vaad eden bir yönetmen (Şu an Netflix'e çekilen süperkahramanlı dizinin yönetmeni)

İMDB Puanı: 5.7

Site Puanı:6


Son Yazılar
bottom of page