top of page
capa_the_craft

From Dusk Till Dawn

Güneş ışığında parlayan tüysüz GQ modeli vampir çakmalarını unutun! Burada gerçek vampirlerin dünyasına giriyoruz! Çirkin, acımasız ve unfuckable olanların!

Film için; Robert Rodriguez ve Ouentin Tarantino'nun 96 doğumlu ilk çarpık aşk çocuğu diyebiliriz.Ben şahsen, Tarantino ve Rodriguez'in, kanka olmaya karar verdikleri günün, ulusal bayram ilan edilmesinden yanayım. Ama muhtemelen bu önerim de diğer kıymeti bilinmeyen bir çok dahiyane fikrim gibi gözardı edilecek! (Balık burçlarının devlet koruması altına alınması gibi lol )

Filmin konusu: Seth ve Richard kanun kaçağı, kendilerini meksika sınırına atmaya çalışan, iki kardeştir. Seth (George Clooney) daha aklı başında (?) iken Richard (Ouentin Tarantino) sosyopat ve ileri derecede Paranoid-şizofrendir. Bunun anlamı onu 30 dakika boyunca bir civcivle aynı odaya kitlerseniz, 30. dakikanın sonunda civcivden nugget yapıp yer. Savunması da civcivin kendisine bıçakla saldırdığı o yüzden başka çaresinin olmadığı yönünde olur. Kardeşler Meksika sınırına yaklaştıklarında bir şeyler ters gider ve kendilerini güvenceye almak için; karısının ölümüyle inancını yitirmeye başlayan bir papaz (Harvey Keitel-Rezarvuar Köpekleri) ve 2 çocuğunu (çocuklardan biri Juliette Lewis'dir-Natural Born Killer) rehin alır. Buraya kadar her şey sıradan bir rehine-soygun filmi gibi ilerlerken Meksika sınırındaki Titty Twister adlı bara gelmeleriyle (İsmin muazzamlığına bakar mısınız?) film genre değiştirerek bir gore festivaline döner. Bar çalışanları gündüz müşteri toplayıp akşam da onlarla ziyafet çeken vampirlerdir. Salma Hayek'in ve nefes kesici vücudunun da aralarında yer aldığı vampir güruhu akşam olunca işe koyulur ve kahramanlarımız barda sağ kalmayı başaran bir kaç renkli karakterle hayatta kalmaya çalışırlar. (Aralarında sex machine isimli bir arkadaş vardır ki gerçekten en orjinal tiplemelerden biri olabilir)

Film Hakkında bir kaç not düşelim; Film NC 17 etiketi almak üzereymiş (Bu etiketi alan filmler çok kanlı ve vahşi olarak sınıflandırıldığından 17 yaş altı seyirci kitlesi filme giremiyor.Bu da haliyle bir yapımcının en büyük kabusudur)O yüzden ufak bir hile yapmışlar, Vampirlerin kanlarını kırmızı yapmak yerine yeşil yapmışlar. Ve bu etiketi veren kurulun da bu yapmaya çalıştıkları şey nedense çok hoşlarına gitmiş ve bir kaç ufak düzenlemeyle filmi yayınlamalarına (NC 17 etiketi olmadan) izin vermiş.

Salme Hayek'in yılan fobisi varmış.Buna rağmen 4 dakika süren bir yılan dansı kısmı bulunmakta.

Bilgisayar efektleri minimum kullanılarak ağırlık plastik makyaja verilmiş. Ve ortaya kendiisnden sonra gelen filmlere ilham verecek başarıda makyajlar çıkmış.

Neden İzlenmeli:

  • Film tam anlamıyla bir ünlü geçidi.Bazılarının ilk sıçrama tahtası.

  • Salme Hayek'in muhteşem yılan dansı

  • Sex Machine

  • Kutsal su dolu prezervatifler

  • Titty Twister

İMDB Puanı: 7.3

Tumbstone Puanı:8.0


Son Yazılar
bottom of page